Zumbara’ya Neler Oluyor?

aysegulguzel |
23 Eylül 2013 |

Özellikle son 2 haftadır zumbara.com’a girişlerde sorun yaşanmakta. Sorunu tam olarak ne zaman çözebileceğimizi bilemediğimiz ve sizlere de ne zamandır Zumbara tarafında neler olduğunu bildirmediğimiz için bizim buralarda neler oluyor bir haber vermek istedik.

zumbara.com’a girişlerde sunucudan kaynaklanan sorunlardan dolayı aksaklıklar yaşıyoruz ve çözülmesi zaman alıyor çünkü şu an düzenli olarak Zumbara ile ilgilenebilen programcılarımız yok. Yani zumbara.com şu an kendi kendini çalıştırıyor ve sürdürüyor. Nasıl yani diye soruyorsanız durun baştan anlatalım.

Bildiğiniz gibi Zumbara olarak daha önce bir yatırım anlaşmamız vardı ve aldığımız yatırım sayesinde programcılarımıza maaş ödeyebiliyorduk. 2013 Ocak ayında vizyonlarda farklılaşmaya başladığımız için yatırımcılarımızdan ayrıldık. Mayıs 2013’e kadar Zumbara ekibi olarak kendimizi finanse etmeye ve Zumbara için çalışmaya devam etmeye karar verdik. Mayıs sonunda artık finansal kaynaklarımız tükenmişti ve devam edebilmek için bir kitlesel finansman kampanyası başlattık. Tesadüf bu ki kitlesel finansman kampanyasına başladığımız gün Gezi olayları da başladı ve kampanyayı durdurma kararı aldık. Tüm bu süre zarfında zumbara.com’un programcıları tam zamanlı başka bir işte çalışmaya başladı ve Zumbara’ya zaman ayıramadıkları için Zumbara büyük çoğunlukla sahipsiz kaldı.

Mayıs sonrası bir yandan Zumbara’nın açık kaynak kodlara geçmesi için bir grup gönüllü ile zumbara.com’un dökümentasyonunu yapmaya başladık, bir yandan da acil olarak düzeltilmesi gereken hatalar ve bazı yeni fonksiyonlar için programlama yapabilecek yeni bir ekip arayışına başladık. Bu programlamanın yapılabilmesi için gereken bütçeyi oluşturabilmek için Ekim sonunda yine bir kitlesel finansman kampanyası planlıyoruz. zumbara.com symfony adlı bir ‘framework’de yazıldığı için kodlar üzerinde programlamaya devam edebilecek bir ekip bulmakta ciddi anlamda zorlanıyoruz. Eğer etrafınızda symfony bilen, zumbara.com’u programlamaya devam edebilecek bir ekip/kişi tanıyorsanız lütfen bizim ile iletişime geçin.

İşte böyle… zumbara.com’a bu sıralar girilememesi, girildiğinde bir çok hata ile karşılaşılması, hataları bildirdiğinizde bizden ‘farkındayız ancak ne zaman çözebileceğimize emin değiliz’ emaillerinin gelmesinin sebebi bu. Bir yandan tüm bunlar olurken yorulmuş hissediyoruz, programlamanın tekrar ve tekrar karşımıza çözülmesi gereken bir sorun olarak çıkması ve akmıyor olmasından rahatsızız. Diğer bir taraftan vardır bir hikmet, hayırlısı deyip yola devam etmeye çalışıyoruz. Bu mektubu sizlere yazmamızın sebebi de her şeyden önce galiba biraz yalnız olmadığımızı hissetmeye ihtiyacımız olması. Zumbara topluluğu orada mısınız, bizi anlamakta mısınız merak ettik.

Tüm süreçlerin su gibi akması, zumbara.com’un programlama sorununun çözülmesi, ilişkilerin ve toplulukların artması ve değer katmaya çabalayanların kendilerini asla yalnız hissetmemesi dileği ile.

Sevgiler,

Zumbara ekibi

Zumbara’ya Neler Oluyor? için 1 Yorum

  1. Mehmet, civarı yazdı:

    Bayağı bir kod açığı var.Çoğu da framework üzerinde temelde oturtulması gereken konular.Bununla ilgili sağlam bir php programcısı arkadaşıma bilgi geçiyorum.Uygun zamanının olup olmadığını öğrendikten sonra bir araya getirelim sizleri :) yoksa yararlanamayacağız siteden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>