Zumbara’nın İmece Fonu Hikayesi

yelizyilmaz |
16 Aralık 2013 |

Zumbara.com’u ayağa kaldırmak için biayda.com’da düzenlediğimiz imece fonu kampanyamız %103 başarı oranıyla tamamlandı. Bu bir aylık maceramızda bize destek veren, duyuruların yayılmasına katkıda bulunan herkese tekrar tekrar teşekkür ediyoruz :)

Kampanya süresince yaşadıklarımızı eş zamanlı olarak paylaşmıştık, bu yazıda deneyimlerimizin hepsini bir arada paylaşıyoruz.

1. günün sonunda beklemediğimiz bir şekilde rekor kırarcasına, en azından Türkiye içerisinde, 1830 TL ile %20′lik kısım toplandı. 2. gün ise kampanyanın %30′una tekabül eden 2800TL’lik desteğe ulaşıldı. Harika gidiyorduk.

Zumbara’nın ne kadar güzel bir topluluk olduğu tekrar tekrar ispatlanıyordu. Aysu imece fonuna destek için Aşure Yapımı etkinliği düzenlemeye karar vermiş ve biz haberdar olana kadar herkese çağrı yapmıştı bile :)  4. günün başlangıcında %47 ile 4320 TL’ye ulaştık. Ardından Buğday derneği gönüllüsü Işıl’ın Buğday derneğinde Zumbara niyetine hazırladığı aşureler. İmece fonumuzun bereketli olacağı baştan belliydi :) İmece fonuna destek için bir başka şirin destek teklifi de Denizli Zumbara topluluk başlatıcısı Erhan Bozkurt’tan geldi. Zumbara’ya destek için kitaplarını satıyordu.

5. günde %50′yi geçtik, hem de daha aşureler ve kitaplar satılmadan :) Ve böylece 1. haftanın sonunda 5190 TL destek toplayarak %56′ya ulaştık. Biraz erkendi belki ama biz kampanyanın başarısını kutlamak için planlar yapmaya başlamıştık bile :)

Kampanyanın başarıya ulaşacağını hissetmiştik ve kampanyanın 2.haftasında programcılarla buluştuk, planlarımızı yaptık. Eğer merak ederseniz buradan ayrıntılarına bakabilirsiniz.
2. haftanın sonunda Studio-X’in daveti ile Zumbara, Biayda ve Superpool olarak alternatifleri kutladık ve bu gecede Zumbara imecefonuna destek için çalan Passatempo’nun ruha çok iyi gelen müziği ile mest olduk.

İmece fonuna destek için yapılan etkinlik haberleri bizlerin umuduna umut katmaya devam ediyordu. Bir haber de Ankara’dan gelmişti. 

 

 

 

 

 

 

Bu sıralarda Erçin ve Burcu çarşamba günleri Galata Şifahanesi’nde Zumbara hayrına manuel terapi, reflexoloji ve access bars terapisi servisleri verdiler.

Bir destek de İstanbul Permakültür Kolektifi’nden geldi. Armağan ekonomisi ile yapacaklari atölyeden kazandıklarını Zumbara’nın imecefon kumbarasına aktardılar.

Harika haberlerle geçen günlerden sonra kampanyanın tamamlanmasına 11 gün kala 1670 TL’ye ihtiyacımız vardı. Üç süper destek haberi daha aldık. Biri Zumbara İzmir‘den idi. İmece fonuna destek için Filiz’in evinde ‘Can Katma Buluşması’ yapmışlardı.

Diğeri haber de Özlem Lesport ve çocuklardan idi. Leonardo Sanat Galerisi’nde gercekleştirdikleri atölyede ağaç dikip, öykü dinleyip, resimleriyle kendi ormanlarını oluşturdular ve katılım paylarını Zumbara imece fonuna gönderdiler. Ve üçüncü haber ise Zumbara için tişört yapımı atölyesi idi. Cihan’ın kapılarını açtığı atölyesinde Zumbara tişörtleri aşkla hazırlanmıştı :)

Hande Arcan kendisinin yarattığı mandalaların karşılığında topladığı desteği yine Zumbara’ya sundu. Sosyal İnovasyon Merkezindeki dostlarımız yıllık biraraya gelişlerini de yine Zumbara için bir imeceye dönüştürdüler ve finanslal destek için kendi topluluklarını örgütlediler.

Kampanyanın bitmesine 4 gün 21 saat kala %98′deydik ve heyecanlıydık. Derkennnn %101 olduk bir anda ve hedefe ulaşıldı. Sevinçten havalarda uçtuk resmen :)

Biz kampanyanın başarıya ulaşacağına o kadar canı gönülden inanıyorduk ki, programcı arkadaşlarla 2. hafta yaptığımız toplantıdan sonra onlar çalışmalara başlamışlardı bile. Geliştirmeler hala devam ediyor ve biz haftalık raporlarımızı şuradan paylaşıyoruz. Kampanya süreci gibi, programlama sürecinin de şeffaf olmasını istiyoruz.

Şimdi kutlama zamanı! 17 Aralık’ta kutlama yapacağız. Henüz nasıl olduğuna karar vermedik ama gelişmeler merak ediyor ve katılmak istiyorsan, onu da buradan takip etmek mümkün :)

Ve son olarak, iyi ki varsınız, iyi ki varız, iyi ki imece gerçek :)

 

Zumbara’nın İmece Fonu Hikayesi için 2 Yorum

  1. Tijen, civarı yazdı:

    Yaşasııııınnnnnn!

  2. Sanırım zor olan birşeyi arkadaşlarınız ile koordinasyon kurup bir kez daha zumbara projesinin ne kadar büyük olduğunu ispatladınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>