Zumbara Sahnesi ve Deneyimleri

aysegulguzel |
30 Nisan 2013 |

31 Mart’da inanılmaz keyifli bir Zumbara Sahnesi etkinliği gerçekleştirdik. Kurgu basitti, kendini ifade etmek isteyen kişilerin yer alacağı bir sahne olacak, kişiler başvuru yapacaklar ve biz de programı belirleyeceğiz ve sahne günü hep birlikte buluşup sahne performanslarını izleyeceğiz, paylaşacağız, ilham alacağız, eğleneceğiz, düşüneceğiz, sorgulayacağız, yani hissedeceğiz!

 Sahnemizin çok keyifli geçtiği fotoğraflara yansımış olacak ki, ardından farkı şehirlerdeki, üniversitelerdeki ve mahallelerdeki insanlardan Zumbara sahnesi yapmak istersek nasıl yapabiliriz emailları ve telefonları alınca, biz de dedik ki sahne deneyimlerimizi detaylı bir şekilde yazma vaktidir. O zaman buyrunuz:

Başvuru Formu ve Duyuru: 

Zumbara sahnesi, katılımcılar ile var olan bir sahne. Bu nedenle sahne başvuru formunda detaylı bilgi istemeniz çok önemli: sahnede yapılacak performansın detaylı tanıtımı, sahnenin ortalama ne kadar süreceği, sahnede kaç kişi olunacağı, sahnede gerekli olan ihtiyaç, kontak kişinin ismi, soysimi, email, telefon bilgileri ve eklemek istedikleri.

Zumbara sahnesinin içeriğini yazdınız ve insanların başvurması için duyuruya çıkmanız gerekiyor, peki nerelerde duyurabilirsiniz?

Zumbara emailing, basın, internet siteleri ve ilgileneceğini düşündüğünüz Facebook sayfaları, ekipte farklı network’ten olan kişilerin tanıdıklarına duyurması ve onları davet etmesi…

Facebook etkinlik sayfası yaratma ve yönetme:

Facebook etkinlik sayfasını, Zumbara sahnesi tarihinden bir ay önce açmakta fayda var. Başlık, açıklama, mekan, tarih/saat, afiş-sticker-flyer, başvuru formuna karar vermiş veya bu konularda aksiyona geçmiş olmak önemli, Facebook etkinlik sayfasını açmadan önce. Bu bilgilere ihtiyaç duyarsanız bizden de alabilirsiniz. Bizim oluşturduğumuz Zumbara sahnesi sayfasına da buradan bakabilirsiniz.

Facebook sayfasını düzenli olarak yönetmek çok önemli:

- Henüz etkinlikler belli olmadığında, farklı tarz sahne fikirlerinin (örneğin pantomim) fotoğraflarını ‘Zumbara sahnesinde pantomim olsa güzel olmaz mı?’ tarzında bir mesajla, başvuru formuna ve etkinlik sayfasına link vererek duyurmak,
- Sahne etkinlikleri belli olmaya başladıkça, fotoğraf ve linkler ile paylaşmak,
- Program belli olunca fotoğraf halinde paylaşmak ve katılımcıları tag’lemek bazı fikirlerden

Süre: 

Bizim ilk yaptığımız sahne 7 saat sürdü. Belki biraz abartmış olabiliriz :) 3-4 saatlik bir sahne de hiç fena fikir değil. Genelde sahne alacak etkinliklerin süresi şöyle değişiyor:

- Grup olarak müzik: 30′
- Tek kişilik müzik: 10-15′
- Dans atölyeleri: 30-40′
- Dans gösterisi: 5-10′
- Sohbet, hikaye anlatma, şiir: 10-15′

Çeşitlilik: 

- Zumbara sahnesinde çeşitliliğe önem verdik. İlk 45′ farklı etkinlikler ile doldurup, 15′ ara şeklinde her bir saati tasarladık. İlk 45′ da dikkat etmeye çalıştığımız çeşitlilik de şöyleydi: sohbet-konuşma (örn. hikaye anlatma, şiir) + fiziksel aktivite (dans gösterisi + pantomim) + müzik
- Sahne süresince enerji seviyesinin farkında olmak ve modu yakalamak için esnek olmak önemli. Etkinliklerin sırasını değiştirebilme veya etkinliği iptal etmek durumunda kalabilirsiniz.
- İlk 2 saat için 30′ar dakikalık etkinlikler koymak önemli. İlk baştaki gecikmeyi böylelikle telafi edecek zamanınız oluyor sonradan.
- Akşama doğru müzik daha iyi oluyor. Konuşma ve workshoplar gündüz daha çok tercih ediliyor.
- Kaliteli ve ‘cool’ etkinlikleri çekebilmek önemli.
- Tüm başvuruları aldıktan sonra, her birini ayrı bir post-it’e yazıp, program tasarımını post-itleri farklı kombinasyonlarda deneyerek yapmak en ideali.

Mekan:

- Modu yakalamak için mekanı tasarlamak ve esnek olmak önemli.
- Mekan hali hazırda başkaları tarafından kullanılan bir mekan ise, mekanın etkinliği sahiplenmesi olmazsa olmaz.
- Mekanın diğer özellikleri: merkezi, insanların gördüğü bir yer, cool, atmosferi sıcak, sahne görüntüsü sağlayan bir mekana sahip olmak olabilir.
- Mekanda sahne olarak kullanılacak yerde, Zumbara sahnesi yazarak, mekanın görünürlüğünü sağlayabilirsiniz.
- Programın mekanda küçük flyer ve afiş halinde görünür olması önemli.
- Ve tabii parti modu ve bira da.

Menü ve Yeme & İçme:

Açık bir alanda yapılacaksa, insanların yemek ve içeceklerini getirmesini isteyebilirsiniz. Sahne alacak kişilere de yiyecek ve içecek konusunda misafirperverliğinizi gösterebilirsiniz.

Eğer bir kafe/barda yapıyorsanız, gelecek kişiler için fiyatlarda indirim yapmaya çalışarak, katılımcılara bir güzellik yapmaya çalışabilirsiniz ama en azından sahne alacak insanlara ikram yapsalar hiç fena olmaz. Biz bunu istememiştik ancak önemli olduğunu düşünüyoruz.

Katılımcılarla İletişim:

Sahne alacak kişiler ile kurulacak iletişim çok önemli ve işin en keyifli kısımlarından biri. Bu kişiler ortak değerlere inanan ve sahne alacak yetenek ve cesaretleri olan insanlar olduğu için bu kişilerle tanışmak ve iletişimde olmak çok keyifli ve önemli bir rol.

Bu iletişim farklı aşamalarda gerçekleşebilir. Biz hali hazırda bu aşamalardan geçtiğimiz için email formatlarını sizlerle paylaşabiliriz:

- Katılımcı seçildiğinde; ilgin için teşekkürler seçildin, katılamama durumun varsa bir an önce bize bildir, fotoğraf veya video yolla ki facebook sayfamızdan paylaşalım, duyurmamıza yardım et emaili,
- Program belli olduktan sonra, programı, bize bildirdikleri ihtiyaçların listesini ve ilgili kişinin telefonunu yollama
- Etkinlik sonrası teşekkürler emaili yollarken fotoğrafları paylaşma ve geri bildirim (olumlu-olumsuz) isteme

Ekip ve Görevler:

Zumbara sahnesi bir ekip işi. Yapılacak işlerin çeşitliliğini görünce bize hak vereceksiniz:

- Duyuru için içerik hazırlanması
- Facebook sayfasının yaratılması ve yönetilmesi
- Katılımcılarla sahne öncesi iletişim
- Programın hazırlanması
- Görsellerin tasarlanması ve basılması
- Duyuru (offline/afiş-sticker, online)
- Etkinliğin fotoğraflanması
- Etkinlik sırasında katılımcılarla ilgilenilmesi (1 saat öncesinden gelmeyen varsa durumunun sorulması için aranması, aralarda, bir sonraki sahne bölümünde sahne alacak kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve sahnenin düzenlenmesi, zamanlamanın takip edilmesi)
- Zumbara ve sahne konusunda bilgi sahibi, misafirperver, insanları rahat hissettirecek kolaylaştırıcıların olması
- Ses sisteminin ayarlanması

- Mekanda fiziksel güç gerektiğinde karşılayabilecek birilerinin olması

Aksilikler: 

Her şey olabilir, modunuz iyi olsun, basit çözümler bulun ve gerilmeyin

Ses sisteminde sorun olabilir, katılımcılardan son anda gelmeyenler, iptal edenler çıkabilir, ki biz de hepsi oldu.

Akışa güvenin, keyif alın. Unutmayın, sen keyif alıyorsan diğerleri de alıyordur.

Aklınıza takılan bir şey olursa biz buralardayız. Bize info@zumbara.com’dan da ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>