Boulder’dan selamlar

yelizyilmaz |
31 Ocak 2018 |

Boulder’dan herkese selamlar :)

Geçtiğimiz haftasonu buradaki zaman bankası topluluğunun yıllık toplantısına katılma şansım oldu. Deneyimimi Zumbara topluluğu ile de paylaşmak istedim.

Ziyaretçi olarak çalıştığım araştırma merkezinin kafeteryasında Boulder TimeBank afişini görünce aşırı heyecanlanmıştım. Hemen araştırınca topluluğun yıllık toplantısının çok yakın bir tarihte olduğunu gördüm. Tabii durur muyum, kaydoldum hemen etkinliğe :)

“Allah ne verdiyse” şeklinde tarif edeceğimiz potluck geleneği buralarda çok yaygın. Etkinliğin çağrısında belirttikleri için herkes getirdiği yiyecekleri bir masaya yerleştirdi. Tabii ben de yaptığım mercimek köftesini götürdüm, herkes bayıldı. Bir çok insana tarifini verdim. Yemek yeme aşamasında birbirimizle tanıştık. Türkiye’deki zaman bankası topluluğu üyesi olduğumdan bahsetmemle ilgi odağı haline gelmem bir oldu. Kendimden ve Zumbara’dan bahsettim, konuştukça daha çok sordular. Kaç kişi olduğumuz, ne kadar servis değişimi yaptığımız ve nicesi detaydan sonra bizden öğrenecekleri çok şey olduğunu söylediler. Çünkü zaman bankası fikrini daha çok insana ulaştırmaya çalışıyorlar.

Toplantı yıllık bazı kararların alındığı ve görev dağıtımlarının yapıldığı bir etkinlik olduğu için buradaki zaman bankası sisteminin nasıl işlediğine dair fikir sahibi olmama yardımcı oldu. Zumbara topluluğundaki yatay “hiyerarşi”nin aksine, buradaki topluluk yöneticileri, görev tanımları ve hatta cüzi miktarda üyelik ücreti olan bir dernek gibi çalışıyor. Görünen o ki işlerin sistematik bir şekilde yürümesinde bu yöntem gayet etkin olmuş. Her aşama şeffaf bir şekilde yürütüldüğü için kimsenin aklında bir soru işareti yok. Toplanan ücretlerin nereye nasıl harcandığı kuruşuna (centine desem daha doğru olur :) ) kadar açıklanıyor.

Hani Zumbara’da hep diyoruz ya “Burada yabancı kimse yok. Henüz tanışmamış arkadaşlar var” diye, buradaki toplulukta da paylaşımın verdiği samimiyet ve sıcaklık ilk andan beri hep aynıydı. Topluluk ruhu gerçekten çok güçlü. Dünya’nın öteki ucunda binbir tereddütle gittiğiniz bir etkinlikte, ilk gülücük ve sıcak bir karşılama ile ortama hemen adapte olabiliyorsunuz. Tabii Boulder insanı ayrı bir tatliş. Boşuna ABD’nin en mutlu şehri değiller.

Neyse bakalım canım Zumbara, şimdilik benden bu kadar. Buradaki topluluktakilerin sizlere selamı var :)

Dünyayı paylaşmak kurtaracak. Yaşasın paylaşım!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>