Basit bir tesadüf gerçekten basit bir tesadüf müdür?

aysegulguzel |
21 Temmuz 2011 |

Zumbara serüvenim boyunca bir çok servis aldım, bir çok servis verdim. Afrika davulu dersi, pilates seansı, masaj, inovasyon danışmanlığı, empatik araştırma yöntemi, Barselona’da nereler görülmeli, sosyal medya stratejisi, permakültüre giriş, alternatif ekonomiler vs.

Amacım yaptığım paylaşımların listesini tutmak değil ama sıklıkla yaşamaya başladığım bir tecrübeyi anlatmak. Kelebek etkisi, karma teorisi veya halk dilinde “iyilik yap, iyilik bul” denklemi son zamanlarda çok ilgimi çekmekte.

Şöyle anlatayım. Üniversitelerin final döneminde görme engelli olan bir Zumbaralıya ders notlarını okuyarak yardım ettim (Bu sırada geçen yıl kaldığı dersten bu yıl sınıfın en yüksek notunu almış!). Buraya kadar her şey normaldi. O gece eve geç dönüyordum. Eve dönüş yolunda karanlık sokakta yürürken yanımda duran arabayı kullanan kadının şu sözleriydi benim ilgimi çeken: “Afedersiniz. Umarım korkutmuyorumdur. Bu yol çok karanlık oluyor da, ben gece yürürken bazen korkuyorum. İsterseniz arabamla sizi evinize kadar bırakabilirim.” İlk tepkim “ne iyi insanlar varmış bizim mahallede de” oldu ve eve kadar arabasında keyifli ve huzurlu bir muhabbet geçirdik.

Ancak Zumbarada yaptığım servis değişimleri arttıkça bu tür olaylara ilgim ve şaşkınlığım daha da artmaya başladı. Geçenlerde yine Skype üzerinden “Barselonada nereler görülmeli” diye bilgi paylaşımı yaptığım gün yol sorduğum başka bir kişi taksiyle kendisinin de oraya gideceğini istersem beni bırakabileceğini söyledi.

İşin ilginç tarafı bu tesadüfleri diğer Zumbaralıların da yaşadıklarını söylemeleri. Online satış konulu bir servis değişimi yapan Zumbara kullanıcısı, aynı gün tamamen tesadüf eseri ayakkabı fabrikası olan bir kişiden bu konuda danışmanlık vermesi için iş teklifi almış.

Örnekler o kadar çok ki. Ne yalan söyleyeyim, öncesinde basit bir tesadüf diyerek beni gülümseten bu rastlantılar şimdilerde içimde “neler olacak acaba?” sorusunu cevaplayabilmek için bir oyuna döndü.

Oyun basit. Her yeni gün diğer insanları-dolaylı olarak da kendimi- iyi hissettirebileceğim aksiyonlar bulacağım ve kelebek etkisi veya karma teorisinin hayatımdaki etkisini gözlemleyeceğim.

Bu oyuna katılmak isteyen olursa diye günlük aksiyonlarımı ve gözlemlediğim etkileri de sizlerle paylaşacağım.

Evet, hadi bakalım başlayalım o zaman. İlk aksiyonumu yapması çok kolay-böylelikle bahaneye yer kalmayacak- olduğu için seçiyorum. Bugün cep telefonumu alıp Z’den A’ya tek tek kişilere bakacağım ve ne zamandır aramadığım bir kişiyi arayıp halini hatrını soracağım. Bakalım neler olacak?

Günlük aksiyonlara önerileriniz veya paylaşmak istediğiniz gözlemleriniz olursa yorumlarınızı bekliyorum!

Bol oyunlu bir gün geçirmeniz dileği ile!

Basit bir tesadüf gerçekten basit bir tesadüf müdür? için 1 Yorum

  1. Pingback: Kelebek Etkisi: 1. Görev Tamam « Zumbara'nın Günlüğü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>