1 Saatin Hikayesi

meltems |
11 Mayıs 2013 |

Zumbara’da 1 saatin yolu nerelerden geçiyor merak ediyor musunuz? 1 saatin hikayesini takip edip nelere, hangi servislere uğruyor, hangi Zumbara sakinlerinden geçiyor, paylaşım dünyasında 1 saatin oluşturduğu ağı bir görelim dedik.  Nasıl mı olacak? Bir kum saati ile ve biz bu kum saatini dolaştırmaya başladık bile!

1 saatin hikayesi serisinin ilk servis değişimini Zumbara sakinlerinden Gizem Malkoç ile yaptık. Gizem bana ve Zumbara Denizli’den Erdi’ye Catan oyununu öğretmekle kalmayıp, sayımız tamamlansın diye bir arkadaşını çağırarak oyun ekibini de kurdu.  Catan çok keyifli bir oyun,  19 altıgen toprak parçası ile oluşturulan bir adada geçiyor. Bu altıgenlerin kesiştiği köşelere kasaba veya şehir kurup yün, buğday, maden cevheri, tuğla veya odun üretiyorsunuz. Ürettiklerinizle yeni yollar kasabalar, şehirler yaparak gelişiyorsunuz. Oyuncular birbiri ile ticaret yapabiliyor, limanlardan aracılığıyla da yeni mallar alıp veriyorsunuz. Oyunda en çok puanı toplayan en sonunda Gizem oldu. Kum saati devir teslim töreni sonrasında da 3 saate yakın süren servis değişimimizi sonlandırdık.

 

Nereden mi çıktı bu fikir? Birkaç hafta önce İzmir’deydik, Zumbara İzmir ve Zumbara Denizli grubuyla hep beraber oturup Zumbara etrafında muhabbet ederken Murat izlediği bir filmden bir sahneyi anlatırken birdenbire aynı anda birçok kişinin aklına 1 saati takip etmek geldi. Sanırım her birimiz Zumbara’da olup bitenlerin çok daha görünür olmasını istiyoruz.

Kum saati eğer senin eline geçerse yapman gerekenler basit:

1. Kum saatine “hoşgeldin” de! 1 saatin hikayesi’nin artık bir parçasısın!

2. Kum saati eline geçtikten sonra arayı fazla açmadan bir başkasına transfer ediyor olman önemli. 1 hafta içerisinde 1 saatin hikayesine katılacak bir sonraki kişiyi ve servisi belirle.

3. Servis değişimi yapacağın kişiye “1 saatin hikayesi” nden bahset, buna katılıp katılmak istemediğini sor. Kum saatinin dolaşıyor olması önemli.

4. Kum saati başka şehirlere de gidebilir. Başka bir şehirden birisi ile online bir servis değişimi yaparsan kum saatini kargoyla gönder, hikaye yayılsın.

5. Kum saati eline geçen kişi, kum saatini transfer ederken yaptığı servis değişiminin hikayesini yazar! Hikayeni yaz, bize gönder, blogda yayınlayalım!

Bakalım 1 saat nerelerden geçiyor, hep beraber göreceğiz. Mutlu paylaşımlar!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>